Το ΓΕΛ Ζαχάρως συμμετείχε για πρώτη φορά στο 7ο Ευρωπαϊκό Μαθητικό Συνέδριο, που έχει γίνει θεσμός και  διοργανώνεται κάθε χρόνο από το Ελληνικό Ίδρυμα Πολιτισμού. Το Συνέδριο, το οποίο διεξήχθη από τη 1 έως τις 5 Μαρτίου στη Βερόνα, στο οποίο συμμετείχαν 90 σχολεία από όλη την Ελλάδα και είχε κεντρικό θέμα  « Κοινές Ευρωπαϊκές Αρχές και Αξίες και η Συνεισφορά της Ελλάδας και του Πολιτισμού της στη Διαμόρφωσή τους».

Συνολικά, δεκαεπτά μαθήτριες και μαθητές καθώς και δύο εκπαιδευτικοί συνοδοί συμμετείχαν στις εργασίες του Συνεδρίου με παρουσίαση με τίτλο «Η συνεισφορά των αρχαίων Ελλήνων στην ιατρική». Στη σκηνή του συνεδριακού κέντρου ανέβηκαν όλοι οι συμμετέχοντες μαθητές και διάβασαν αποσπάσματα της εργασίας τους, με κορυφαία στιγμή την απαγγελία του Ιπποκρατικού Όρκου σε έξι διαφορετικές γλώσσες (Αρχαία Ελληνικά, Αγγλικά, Γαλλικά, Ιταλικά, Γερμανικά, Ισπανικά, Νέα Ελληνικά).

Παράλληλα οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν και να γνωρίσουν από κοντά ιστορικά μνημεία και αξιοθέατα στη Βερόνα, την Μπολόνια το Σιρμιόνε και την Βιτσέντσα.

Συγχαίρουμε τους μαθητές μας για την άψογη συμπεριφορά, συνεργασία και παρουσία τους σε όλη τη διάρκεια του ταξιδιού.

Η συμμετοχή στο Συνέδριο χάρισε στους μαθητές μας ένα ταξίδι πλούσιο σε εμπειρίες, εικόνες και γνώσεις.

Μαθητές που συμμετείχαν

• ΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟΥ ΔΕΣΠΟΙΝΑ